025. Eckhart Tolle - "Strażnicy istnienia"


Tytuł: Strażnicy istnienia
Autor: tekst - Eckhart Tolle, ilustracje - Patrick McDonnell
Data premiery: 5 listopada 2012r.
Liczba stron: 128

 

Człowiek stale jest zabiegany: powrót z pracy, ciągłe nerwy, brak odpoczynku dla zmęczonego milionem myśli umysłu, niezdrowy tryb życia… Podczas gdy każdy z nas próbuje jak najlepiej pracować na swoją przyszłość i zadbać o swój byt za kilkadziesiąt lat, nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że w naprawdę prostych rzeczach możemy znaleźć chwilę wytchnienia, a także odkryć swoją własną oazę spokoju. Myślimy o przeszłości i przyszłości. Pozwalamy, aby problemy sprzed kilku dni powróciły do nas ze zdwojoną siłą; aby kolejne pytania o jutro zaprzątały nam głowę, lecz nie zdajemy sobie sprawy z jedynego, niepowtarzalnego piękna teraźniejszości, które pokazuje nam tyle wspaniałych rzeczy. Tu i Teraz znika zastąpione przez to, co stanie się za chwilę. Czy warto poświęcić odrobinę czasu na naukę dostrzegania prawdziwego świata i pojmowania sensu życia? Po przeczytaniu Strażników istnienia stwierdzam, że to naprawdę nic trudnego, a wręcz przeciwnie – sprawia ogromną przyjemność.



Po głębokiej, duchowej przemianie Eckhart Tolle postanowił pomagać ludziom z ich wewnętrznymi problemami. Podczas własnej integracji i prób zrozumienia swojego wewnętrznego „ja” napisał coś, co na dłuższą metę pozwoli takim jak my oderwać się od duchów przeszłości i zapomnieć o czekającej nas przyszłości. W duecie z ilustratorem Patrickiem McDonnellem stworzył zbiór krótkich sentencji. Zarówno obrazki jak i życiowe rady idealnie spełniają swoje zadanie: po przeczytaniu kilku z nich mój zły humor momentalnie uleciał gdzieś w Kosmos, a zamiast tego poczułam niezwykłą radość i chęć do postępowania pokazywanego przez autora. Chociaż nie mogłam w tej chwili poczuć zapachu kwiatów ani wsłuchać się w śpiew ptaków za oknem, samo wyobrażenie sobie tych cudownych dla zmysłów rzeczy napawało mnie ogromną energią, jak i sprawiało, że uśmiechałam się sama do siebie. Należy również dodać, że zawarty w niewielkich ilustracjach Patricka McDonnella humor także udziela się czytelnikowi. Dzięki nim rady pana Eckharta stają się jaśniejsze i dokładniejsze.

Dzięki temu krótkiemu dziełu możemy inaczej spojrzeć na świat i znaleźć ukojenie w zwykłej roślinie: samo patrzenie się na nią, jak żyje, jak istnieje i nie potrzebuje do tego żadnych „ludzkich” problemów jest niezwykle fascynujące. Przede wszystkim jesteśmy zmuszani do głębokiej refleksji nad naszym życiem i nad popełnionymi błędami. Spójrz za okno na drzewo, na zwierzęta: one istnieją! Nie myślą o jutrze, nie rozpamiętują przeszłości – po prostu są! To takie proste.

Warto zatrzymać się na chwilę w miejscu i rozejrzeć się dookoła, aby uchwycić najpiękniejsze chwile Tu i Teraz. Drugich takich samych już nie będzie. Na pozór zwykły pies z łatami na grzbiecie i wiecznie merdającym ogonem może nam sprawić tyle radości. Pytanie, dlaczego? Bo najzwyczajniej w świecie żyje tą chwilą daną mu przez Stwórcę, ciszy się z niej i wykorzystuje ją jak najlepiej.



Bez wątpienia ta pozycja jest idealnym startem dla nowego, lepszego życia, które możesz rozpocząć nawet teraz. Wystarczy wczytać się w słowa Eckharta Tolle i ujrzeć radość w prostych ilustracjach Patricka McDonnella, a połowa sukcesu zagwarantowana! Drugą połową jest postępowanie według wskazówek autora. To nie jest trudne!

Kiedy masz zły humor, nie wiesz co zrobić w danej sytuacji i jak uspokoić zszarpane nerwy, sięgnij po Strażników istnienia i pozwól, aby te niezwykłe sentencje odmieniły Twoje życie. Dzięki nim możemy stać się wrażliwsi na ludzkie cierpienie i piękno świata, a przede wszystkim pomogą nam każdego dnia wstawać z uśmiechem na ustach.

Gorąco polecam!

8/10

Za możliwość przeczytania tej przyjemnej lektury dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii

 
 Książkę można nabyć w sklepie internetowym talizman.pl


4 komentarzy do “025. Eckhart Tolle - "Strażnicy istnienia"”

 1. Zapowiada się ciekawie. :) Jak spotkam ją kiedyś na półce w bibliotece, to na pewno po nią sięgnę... :)
  Pozdrawiam ciepło!
  D. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki o takiej tematyce, ta jednak mnie w żaden sposób nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być ciekawie, ale póki co mam inne do czytania :)

  OdpowiedzUsuń

Będę wdzięczna za komentarz pozostawiony pod tym postem. Śmiało wyraź swoje zdanie - jeśli moja recenzja/artykuł są do bani, napisz. Powiedz, co Ci się nie podoba, co robię źle, a ja nad tym popracuję.
Uprzedzam - jeśli chcesz napisać tylko "super, świetna recenzja", podaruj sobie. Wolę mieć mniej komentarzy, a rozbudowanych i odnoszących się do treści, niż mnóstwo z kilkoma pozytywnymi słowami.
Dziękuję!